به زودی

...

Powered by WebGozar

۱.کنه های گیاهی acarina

اکارینا یکی دیگر از رده های مهم بندپایان (athropoda)است که کنه های گیاهی و کنه های انگل جانوری در این رده قرار دارند.کنه های گیاهی اگر چه با حشرات تفاوت کلی دارند ولی به علت بعضی از تشابهات و به سبب اینکه به هر حال مشکل بزرگی برای کشاورزان می باشند مختصرا به شرح ان می پردازیم


 

کنه های گیاهی دسته ای از افات مهم گیاهان زراعی و درختان را تشکیل می دهند و بخصوص در سال های اخیر در گیاه پزشکی اهمیت پیدا کرده اند.از مشخصات عمده این بند پایان این است که بدن ان ها یک پارچه است و سر ‍‍.قفسه ی سیه.وشکم از هم جدا ومتمایز نیستند.بر خلاف حشرات دارای شاخک نیستندودر ان ها پوره ها وجانوران کامل چهار جفت پا دارند ولی پوره های سن اول سه جفت پا دارند کنه های خانواده اریوفیدهثeryofidae)) در همه ی حالات تنها دو جفت پا دارند.

بیشتر کنه هایی که در کشاورزی کاربرد دارند از خانواده تترانیخیدtetranichidae))هستند. چون که عده زیادی از انان در سطح برگ مثل تار عنکبوت تار میتنند و به کنه های تار عنکبوتی معروفند.این خانواده بسیار ریز و با چشم غیر مسلح به سختی دیده می شود.اندازه انها در حدود 2/0 ـ 8/0میلیمتر است. روی پاها وبدن ان ها مو های حسی و غیر حسی به اشکل مختلف وجد دارد که وسیله ی تشخیص گونه ها است. قطعات دهانی انها دارای شکل خاصی است و می توان گفت که از نوع برنده و مکنده است. بدین ترتیب که هنگام تغذیه ابتدا نسج گیاه را پاره می کنند و پس از خروج شیره گیاهی ان را می مکند. در اثر پاره شدن نسوج برگ و میوه بخصوص در مناطق خشک علاوه بر از دست دادن شیره گیاهی مقداری از اب نیز تبخیر می شود و به شدت خسارت افزوده می شود و برگ ها و میوه ها بشدت می ریزند.

از نظر دوره زندگی کنه های گیاهی دارای مراحل متمایز تخم. لارو . استراحت اول .پوره سن اول . استراحت دوم . پوره سن دوم . پوره سن سوم . استراحت سوم . و جانور کامل می با شد.بعضی از کنه ها در شرایط اب و هوایی مساءد میتوانندهر7ـ10روزیک نسل ایجاد کنند و هر جانور ماده می تواند50 ـ100عدد تخم بگذارد.در این صورت قدرت تکثیر این جانوران نسبتا شدید است و در شرایط مساءد خسارت فراوانی ایجاد می کند.خسارت کنه هااغلب شامل زرد شدن برگ.زنگ زدگی.حمع شدن و برگ و یزش برگها و میوه ها می باشد.

منبع:تارنمای تخصصی دکتر مهرداد حلوایی متخصص فیزیولوژی جانوری


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۴

سوسری ها (سوسک حمام)

سوسری ها که در ایران به نام سوسک های حمام شناخته شده اند، حشراتی هستند که به علت زندگی در محل های کثیف و عادت همه چیز خواری، از مواد گوناگونی تغذیه می کنند و می توانند ناقل مکانیکی تعدادی از عوامل بیماریزا مانند تخم کرم های انگل، تک یاخته ها، باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها به انسان باشند.


سوسری ها (سوسک حمام)

سوسری ها که در ایران به نام سوسک های حمام شناخته شده اند، حشراتی هستند که به علت زندگی در محل های کثیف و عادت همه چیز خواری، از مواد گوناگونی تغذیه می کنند و می توانند ناقل مکانیکی تعدادی از عوامل بیماریزا مانند تخم کرم های انگل، تک یاخته ها، باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها به انسان باشند.

سوسری های موجود در اماکن خانگی ایران عبارتند از: Blattella germanica (سوسري آلماني)، Blatta orientalis (سوسري شرقي)، و Periplaneta americana (سوسري آمريكايي).

مشخصات کلی سوسری ها

شکل ظاهری: طول بدن افراد بالغ سوسري ها بين 10 تا 50 ميليمتر متغير و به رنگ قهوه ای روشن تا تیره مایل به سیاه بوده، در جهت پشتي – شكمي پهن شده و به وضوح به سه قسمت سر، قفس سينه و شكم تقسيم شده است. بخش جلويي پشتي قفس سينه معمولا به خوبي رشد يافته و سر در زير آن قرار دارد و اغلب از نماي بالايي بخشي از آن ديده مي شود. سوسريهاي بالغ آلمانی و آمریکایی دو جفت بال بخوبي رشد يافته با رگبندي شبكه اي دارند كه به صورت قيچي شكل روي هم تا مي خورند و با آن قادر به پروازهای کوتاهی هستند.

اهمیت پزشکی:

 همه مراحل نوزدای و بالغ هر چيزي را كه در دسترشان باشد می خورند و براحتي بر روي مدفوع انسان، خرده ريزه هاي موجود در زهكش فاضلاب،‌ پنبه هاي جراحي مستعمل، خلط سينه و ساير چيزهاي بالقوه آلوده تغذيه مي كنند. بنابراين، اگر مواد بالقوه بيماريزا در دسترس سوسري باشد، او آنرا خورده اما اجزاي حاوي موجودات آلوده كننده بر روي پاها و شكمش هم مي چسبند. سپس سوسري بر روي غذاهايي كه به مصرف انسان مي رسد يا بر روي بشقابها،‌محلهاي طبخ غذا و محلهاي آماده سازي مواد غذايي حركت كرده و عوامل بيماريزا را بر روي آنها باقي مي گذارد. در حين تغذيه نيز محتويات چينه دان خود را كه داراي عوامل بيماريزا از تغذيه قبلي اش هست،‌ استفراغ مي كند و بنابراین می تواند ناقل مکانیکی بعضی از میکروبها باشد. همچنین تماس سوسري ها و مواد مترشحه آنها با پوست ممكن است باعث ايجاد واكنش حساسيتي پوستي يا تنفسي در انسان شود. 

کنترل سوسری های در خانه: 

كنترل سوسري ها نيازمند يك بررسي هوشمندانه از محل و همچنین ارزيابي علت مشكل است. طبق دستورالعمل کنترل که در اول کتاب توضیح داده شده باید ابتدا به بازرسی محل برای یافتن منبع آلودگی پرداخت. چون سوسری ها از نور گریزانند، اين كار بايد ترجيحا در شب موقعي كه سوسريها در جستجوی غذا از پناهگاههایشان بیرون می آیند، صورت گيرد. نقشه محل بايد ترسيم شود و پناهگاههاي واقعي و يا بالقوه بر روي آن علامتگذاري شوند. برای شناسایی نمونه سوسريهاي موجود در محل می توان از تله چسبان استفاده کرد. در حین بازرسی باید يك حشره كش آئروسل داراي خاصيت ضربه اي (سوسک کش اتک) درون درز و  شكافها، پشت وسايل و درون فضاهاي خالي پاشيده شود تا با تحريك سوسري ها آنها را مجبور به خروج از پناهگاهشان کند. جستجو در زير قفسه ها، اجاق گاز،‌سيني ظرفشويي، لابلای درز کاشی ها، درون جعبه تقسیم برق، پشت کاغذ دیوارهای پاره و پارکت ها، زیر کف پوش، کانال فاضلاب و کف شوها و .... باید انجام شود. سوسری ها یک محل تجمع اصلی (هسته آلودگي) دارند و از آنجا پراكنده مي شوند، لذا برای کنترل موفق سوسری ها باید این محل را پیدا کرد. در اغلب ساختمانها پناهگاه کافی برای سوسری ها وجود دارد زيرا معمارها و نقشه كش ها امكان آلودگي را در نقشه هايشان در نظر نمي گيرند. آنها قابهاي تزئيني، سقفهاي كاذب و ساير پناهگاهها را در طراحي آشپزخانه ها ایجاد می کنند و این لوازم به اندازه كافي دور از ديوار هستند تا سوسري ها بتوانند در پشت آنها پناه بگیرند؛ اما تمیز کردن آنها برای انسان کار مشکلی است.

در صورتی که شرايط بهداشتي و پاكيزگي زير حد استاندارد قرار دارند، ضروري است قبل از انجام هر گونه اقدام كنترلي به رفع این نواقص اقدام نمود. زيرا هيچ مقداري از حشره كش نمي تواند آلودگي را در خانه های کثیف و نامرتب كنترل كند. موقعي كه اين قضيه حل شد، عمليات كنترل را مي توان شروع كرد.

امكان دسترسي آزادانه به محلي كه بايد تحت كنترل قرار گيرد حائز اهميت است، بنابراين  معمولا كار مبارزه با سوسری ها باید در شب يا موقعي كه محل مورد استفاده قرار نمي گيرد انجام شود. مواد غذايي، ظروف و ساير موارد بايد از محل خارج شده يا روي آنها پوشانده شود. سطوح بايد تميز شده و محل منظم و مرتب باشد.

روش استاندارد كنترل سوسري، سمپاشي يك حشره كش ابقايي بر روي سطوحي كه حشره روي آنها راه مي رود و پناهگاههاي بالقوه آن است. انتخاب حشره كش اغلب بسته به محل و گونه سوسری و میزان مقاومت احتمالی آن به حشره کش هاست. در يك محيط كه مواد غذايي در آن آماده مي شود و سطوح آن متخلخل نيستند، فرمولاسیون امولسيون يا كنسانتره قابل حل در آب ارجح است، اگرچه پودرهاي قابل حل در آب نیز در صورت استفاده درست مي توانند اثراتي معادل فرمولاسيون هاي قبلي از خود بر جاي گذارند. يك نازل پهن پاش بايد بر روي لانس سمپاشي فشاري نصب شود تا ديوارها و سطوح كف ساختمان را ، به ويژه اماكني كه بررسي نشان داده آلوده هستند مانند پشت لوله ها و در گوشه هايي كه به صورت تيپيك به عنوان راههاي تردد سوسري ها مورد استفاده قرار مي گيرند، تحت پوشش سم قرار دهد. براي وارد كردن مستقيم حشره كش به درون درزها و شكافها بايد از يك نازل نوك سوزني استفاده کرد. در فضاهاي بسته و مجاري سيستمهاي لوله كشي می توان از دستگاههای دودساز برقي استفاده نمود.

موقعي كه نصب قابهاي تزئيني به خاطر نحوه طراحي ساختمان اجتناب ناپذير باشد، می توان در قسمت پشتی آنها يك گرد حشره كش را به كمك يك گردپاش ریخت. ممكن است لازم باشد براي دسترسي به قسمت پشت قاب یک سوراخ بر روی سقف کاذب ایجاد شود تا نازل گردپاش از آن عبور کرده و پشت آن را سمپاشي كند. اين سوراخ را مي توان با يك دريچه بست تا در سمپاشي بعدي مورد استفاده قرار گيرد.

سطوح طبخ غذا بايد قبل از اينكه بتوان آنها را براي کار مورد استفاده قرار داد شسته شوند، اما كف ها و ديوارها نبايد حداقل بمدت 48 ساعت و یا در صورت امكان چندين روز شسته شوند. يكي از معايب حشره كشهاي ابقايي اين است كه سوسريهاي مرده و در حال مرگ در محل دیده می شوند. افرادي كه در تهيه مواد غذايي فعاليت مي كنند بايد از اين قضيه آگاه باشند و از آنها خواسته شود كه لاشه ها را جمع آوري كرده و در يك سطل زباله در خارج مكان به صورت روزانه بيندازند. تعداد كمي تله چسبان نیز باید مستقيما و به صورت استراتژيك نصب شوند تا موفقيت يا شكست كنترل را به ما ارائه دهند. اينها بايد به صورت منظم بازرسي شوند و  اگر سوسريهاي زنده پس از حدود يك هفته از آغاز كنترل ظاهر شدند، سمپاشي بعدی آغاز شود.  در هر صورت، لازم است كه حداكثر يك نوبت سمپاشي ديگر انجام شود و اين نكته حائز اهميت خاصي است كه آيا آلودگي مربوط به سوسري شرقي است یا خیر، زيرا حشره كش تخمهاي موجود در كپسول تخم اين گونه را نمي كشد و اينها ممكن است تا 6 هفته بعد تفريخ شوند.

روشهاي جايگزين براي كنترل

در بعضي مواقع بايد روشهاي جايگزين كنترل را هم مد نظر داشت. جايي كه استفاده از حشره كش روي سطوح نامطلوب باشد (مثلا محلهاي نگداري حيوانات)، مي توان از طعمه مسموم (ماکس فورث) استفاده كرد. اين طعمه به فرم كپسول ها يا ظروف در جايي كه طعمه بايد فقط توسط سوسري خورده شود، در دسترس است. اين روش در محل هایی که مواد غذايي به اندازه کافی وجود دارد، موثر نیست.

اخيرا از مشتقات تركيب بازدارنده رشد، به نام هيدروپرن نیز استفاده می شود. اين تركيب بايد روي سطوح پاشيده شده يا به يك طعمه افزوده شود. موقعي نوزادان سوسري این ترکیب را بخورند، جلوي تبديل آن به بالغ گرفته می شود. هیدروپرن در فعاليتهاي توليد مثلي طبيعي بالغ نیز اختلال ایجاد خواهد کرد. مزيت بزرگ هیدروپرن اثر سمي انتخابي آن براي سوسري  و غیر سمی بودن براي سایر حشرات است. عيب اين ترکیب کند بودن زمان اثر است و چندين هفته طول مي كشد تا آلودگي را ريشه كن كند. همچنین در صورت استفاده از این ترکیب نوزادان بزرگ سوسری ها را که بالغ نمي شوند و بنابراين قادر به تولید مثل نیستند نیز در محیط دیده می شوند. بنابراین هيدروپرن مخصوص استفاده در آلودگي هاي دراز مدت و ریشه داری است كه در آن سرعت كنترل را مي توان قرباني موفقيت نمود.

نظر به اهمیت شناسایی سوسری ها در انجام مبارزه موفق، سه گونه مهم خانگی در ایران به اختصار معرفی شده اند:

 

سوسري آلماني(سوسک کابینتی)

افراد بالغ اين سوسري 15-10 ميليمتر طول دارند و بالهاي آنها كاملا رشد يافته  و تمام سطح شكم را در فرد ماده مي پوشاند، اما بندهاي انتهايي در بدن نر زير بالها قرار نمي گيرند. ماده بزرگتر و تنومندتر از نر است. رنگ بدن قهوه اي روشن تا متوسط، و دو نوار طولي تيره بر روي پيش قفس سينه (جلوي بالها) قرار دارد. مراحل نوزادی بدون بالند و اين نوارها بر روي بقيه قفس سينه هم امتداد يافته اند.

سوسري آلماني شرايط گرم و مرطوب نقاطی مانند آشپزخانه ها و رستورانها را مي پسندد. اين حشره بسرعت حركت مي كند و به آساني از سطوح بالا مي رود، بنابراين در پناهگاهها بر روي سطوح عمودي و از بالاترين تا پايين ترين سطوح، در درزها و شكافها، پشت قابها و تابلوهاي اعلانات، در كشوها و قفسه ها، درون وسايل برقي و هر جاي ديگري كه بعنوان پناهگاه بتواند در آن در طي ساعات روز مخفي شود، مي توا ن آن را يافت.

در شب اين حشره از پناهگاه بيرون آمده  و به دنبال آب و غذا مي گردد. همه مراحل زندگي بر روي مواد آلي در دسترسشان شامل آشغال، بقاياي آب زهكشي و آبهاي جمع شده در قسمتهاي مختلف و غذاهاي خام و پخته كه براي مصرف انسان آماده شده تغذيه مي كنند. این سوسري همه جا مدفوع خود را دفع مي كند و رگه هاي تيره مدفوعش شاخص واضح آلودگي هستند. اين رگه ها به صورت وصله هاي تيره در مناطق داراي آلودگي شديد ديده مي شوند و خطوط تيره مدفوع منتشر شده، راههاي عبور حشره را كه معمولا از آن تردد مي كند، نشان مي دهد. در فواصل سه هفته اي ماده 4 تا 8 كپسول تخم مي گذارد كه هر يك حاوي 35 تخم است كه اين تعداد ممكن است در كپسولهاي تخم اوليه بيشتر باشد. نوزاد خارج شده از تخم رنگ پريده است اما به سرعت به رنگ قهوه اي روشن در مي آيد.

سوسري شرقي

افراد بالغ اين سوسري 25-20 ميليمتر طول دارند و رنگ بدنشان سرتاسر قهوه اي تيره تا سياه است، از اين رو به اشتباه به آن سوسك سياه هم مي گويند. بالها به ميزان زيادي در نرها تحليل رفته اند و در ماده فقط اثرات آن ديده مي شود. اين سوسري دو برابر سوسري آلماني است و بدنش هم درشت تر و تنومند تر است. سوسري شرقي خيلي آهسته تر از سوسري آلماني حركت مي كند و نمي تواند از سطوح عمودي بالا رود. به همين دليل آن را معمولا در سطوح افقي و يا در سطوح عمودي زبر مانند ديوارهاي آجري مي توان يافت. اين حشره دماهاي خنك تر از سوسري آلماني را ترجيح مي دهد و بنابراين بيشتر در زير زمين ها، مجاري عبور آب و چاهها و نيز قسمتهاي سردتر آشپزخانه، حمام ها و محلهاي آماده سازي غذا يافت مي شود. سوسری شرقی گاهي اوقات در بيرون ساختمان ها، به ويژه در حياط ها، مجاري فاضلاب و زه آب ديده مي شود. اين سوسري قادر به تحمل دماهاي بالاتر در موتورخانه ساختمانهاست و در آن محل مي تواند آب مورد نياز خود را از شيرهاي آب خراب و يا نشطي لوله هاي آب بدست آورد. عادات تغذيه اي آن شبيه سوسري آلماني است، شب ها براي تغذيه از پناهگاه بيرون مي آيد، جفتگيري كرده و مدفوعش را دفع مي كند.

سوسري شرقي اولين كپسول تخم خود را دو هفته پس از آخرين پوست اندازي نوزادی مي گذارد. تخم ها معمولا حدود 15 عدد بوده و تا 6 ماه يا بيشتر تفريخ نمي شوند. سوسری شرقی بدون آب در طي چند هفته از بين مي رود. ماده در طول زندگي خود 5 تا 10 كپسول تخم مي گذارد.

ظرفيت توليد مثلي سوسري شرقي به ميزان قابل ملاحظه اي از سوسري آلماني كمتر است. شايد دليل اصلي برای اینکه در بسياري از مناطق معتدله دنيا بتدريج جاي خود را به سوسري آلماني مي دهد، همین امر باشد. با وجود اين، سوسري شرقي گاهي اوقات مقاومت بيشتري را به حشره كشها نشان مي دهد زيرا كپسول تخمش تحت اثر سم قرار نمي گيرد و حداقل يك نوبت سمپاشي ديگر هم براي كشتن نوزادانی كه تازه بيرون آمده اند لازم است.

سوسري آمريكايي

 

سوسري آمريكايي بزرگترين سوسري موجود در اماكن داخلي است و طول بدنش به 45-30 ميليمتر مي رسد. هر دو جنس داراي بالهاي بزرگ بخوبي رشد يافته ای هستند كه اندازه آنها در نر قدري بزرگتر است. رنگ بدن قهوه اي مايل به قرمز بوده و دو لكه زرد رنگ در دو كناره پيش گرده (بخش پشتي قفس سينه پشت سر) دارد.

سوسري آمريكايي همانند سوسري آلماني شرايط گرم و مرطوب را ترجيح مي دهد و در اماكن داخلي، انبار مواد غذايي و محلهاي آماده سازي غذا زندگي مي كند. آن اغلب در زه آب  و فاضلاب ديده مي شود و همچنين در مناطق گرمتر دنيا بيرون از ساختمانها در محلهاي جمع آوري زباله ها و مناطق متروكه می توان آن را دید. این سوسری به سرعت حركت مي كند و بخوبي از ديوار بالا مي رود و در هواي گرم قادر به پرواز كند بوده، در شب از پنجره باز وارد اتاقها مي شود و يا در اطراف چراغ هاي روشن درون حياط به پرواز در مي آيد. سوسري آمريكايي داري بيشترين پراكندگي در سرتاسر دنيا به ويژه در مناطق گرمسيري و نيمه گرمسيري است.


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۳۰
موسسه تحقيقات گياه‌پزشكي ويژگي بيماري جديد مركبات به نام ميوه سبز اژدهاي زرد مركبات را در گردهمايي محققان گياهپزشكي كشور اعلام كرد.

اين مصاحبه توسط خود موسسه گياه پزشكي با پژوهشگر مربوطه علي عليزاده علي‌ابادي انجام شد

بيماري اژدهاي زرد يا ميوه سبز مركبات چيست؟

- بيماري اژدهاي زرد يا ميوه سبز مركبات از مهمترين بيماري‌هاي مركبات در دنياست. اين بيماري باعث زردي و ضعف درختان، ريزش ميوه ها، كوچك، بدشكل و بدمزه شدن آنها گشته و خسارت عمده‌اي را به توليد ميوه مركبات وارد مي‌سازد. در صورت تغذيه ميوه‌هاي الوده هيچ گونه خطري انسان و دام را تهديد نمي‌كند.

* سابقه اين بيماري در دنيا چگونه است؟

- براي اولين بار اين بيماري توسط كشاورزان جنوب چين در اواخر قرن نوزدهم به عنوان يك بيماري ناشناخته معروف به بيماري «شاخه زرد» مشاهده شد. با توجه به قدمت 4هزار ساله كاشت مركبات در چين به نظر مي‌رسد اين بيماري نيز از روزگاران باستان در اين كشور با مركبات همراه بوده است.

علائم اين بيماري در هند نيز براي اولين بار در قرن 18 در استان‌هاي مركزي آن كشور مشاهده شد.

قدمت اين بيماري در فيليپين، اندونزي، تايلند و برخي ديگر از كشورهاي آسيايي نيز به دهه‌هاي اوليه قرن بيستم برمي گردد.

اين بيماري در آفريقاي جنوبي كه مركبات براي اولين بار در سده هفدهم ميلادي وارد آن كشور شده است در سال 1928 ديده شد. اخيرا در ماه مارس 2004 علائم اين بيماري براي اولين بار در قاره آمريكا(برزيل،‌ سائوپولو) بر روي درخت پرتقال مشاهده گرديد. متعاقب آن در اوت سال 2005 (هفت سال بعد از مشاهده ناقلش در آن منطقه) از روي مركبات در فلوريدا گزارش شد.

*مهمترين علائم اين بيماري كدام است؟

- علائم اين بيماري معمولا با ظهور شاخه ها و يا جست هاي زرد شروع مي‌شود. معمولا شاخه زرد در داخل درختي كه بقيه شاخه‌هاي ان سبز معمولي است ظاهر مي‌شود. اگر آلودگي بلافاصله پس از كاشت نهال رخ دهد زردي به تمام تاج درخت سرايت كرده و گسترش مي‌يابد. اگر آلودگي در مراحل آخري رشد رخ دهد علائم به اندام آلوده شده منحصر و محدود خواهد شد. ريزش سنگين ميوه و برگ، كاهش كمي و كيفي ميوه، رويش خارج از فصل شاخه و گل، كوتولگي درختان با شاخ و برگ‌هاي تنك و سرشاخه‌هاي خشكيده و نهايتا خشك شدن درخت از علائم اين بيماري است. علائم بر روي برگها عبارت است از ظهور برگ‌هاي كوچك و راست و زرد شدگي پراكنده و ابلقي برگها، شبيه علائم مربوط به كمبود روي، آهن، منگنز، كلسيم، سولفور يا بور.

ميوه‌هاي كوچك، نامتقارن،‌غرشده و يا داراي برآمدگي‌هاي نامنظم با محور خميده و بذور چروكيده و عقيم. مزه شور و تلخ ميوه هاي الوده از شاخصه‌هاي اين بيماري مي باشد. سطح بخش‌هايي از ميوه‌هاي آلوده و نزديك گلگاه، به خصوص ناحيه اي كه در مقابل نور قرار ندارد هر چقدر هم بر روي درخت باقي بماند تغيير رنگ نداده و سبز باقي مي ماند. نام greening يا ميوه سبز مركبات به همين دليل به اين بيماري داده شده است.

* اين بيماري در چه نقاطي از دنيا وجود دارد؟

- بيماري ميوه سبز مركبات در حال حاضر در بيش از 40 كشور دنيا از جمله كشورهاي آسيايي(هند، نپال، پاكستانف بوتان، بنگلادش، سريلانكا، اندونزي، ميانمار، مالزي، كامبوج، بنگلادش، ويتنام، جنوب ژاپن، چين، فيليپين، تيمور، عربستان سعودي و يمن) آفريقايي (بروندي، كامرون، اتيپويف كنيا، ماداگاسكار، روآندا، سومالي، آفريقاي جنوبي، تانزانيا و موزامبيك) و آمريكايي (برزيل و كاليفرنيا) گزارش شده است.

* عوامل اين بيماري از چه گروهي است؟

- عامل اين بيماري سالها نامعلوم بوده و در ابتدا به مواردي همچون خاك نامناسب كمبود مواد غذايي، الودگي به قارچها و امثال آن منتسب مي شد. در سال 1967 مشخص شد كه اين بيماري از طريق پيوند و نيز حشره پسيل از درخت آلوده به درختان سالم منتقل مي‌شود. اين نتايج باعث شد كه در ابتدا عامل بيماري «ويروسي» تلقي شود. ولي در سال 1970 مشاهده اندام‌هاي شبه مايكوپلاسمايي در داخل آوندهاي ابكش گياهان آلوده باعث شد محققين عامل اين بيماري را مايكوپلاسمايي بدانند. ولي پس از مشاهده اندام‌هاي سلولي با ديواره سلولي ضخيم (سه برابر ضخامت ديواره سلول هاي شبه مايكوپلاسمايي) و آزمايش‌هاي تكميلي ديگر، باكتريايي بودن عامل اين بيماري به اثبات رسيد. ولي تمام تلاشها براي جداسازي و كشت عامل بيماري بر روي محيط‌هاي كشت مصنوعي و اثبات اصل كخ با شكست مواجه شد. در سال 1994 نام liberobacter براي جنس اين باكتري پيشنهاد شد و از سال 2000 نام اين جنس به candidatus liberibacter تغيير يافت.

* ايا عامل اين بيماري در همه نقاط دنيا يكي است؟

- بر اساس پراكنش جغرافيايي، نوع ناقل، حساسيت به درجه حرارت و ويژگي‌هاي مولكولي تاكنون سه گونه براي اين جنس شناسايي شده است:

candidatus liberibaceter asiaticus كه عمدتا در مناطق اسيايي و اخيرا آمريكاي شمالي ديده مي شود.

candidatus liberibaceter africanus كه در كشورهاي آفريقايي، به خصوص حاشيه شرقي و جنوب آفريقا پراكنده است.

candidatus liberibaceter americanus كه از كشور برزيل در آمريكا گزارش شده است. به طور كل، بيماري‌زايي در فرم آسيايي بسيار شديدتر از فرم آفريقايي مي باشد. تحمل فرم آفريقايي به درجه حرارت‌هاي بالا (دماي بالاتر از 26 درجه سانتيگراد) كم بوده و شديدترين علائم را در هواي نسبتا خنك ايجاد مي‌كند. در صورتي كه فرم آسيايي درجه حرارت هاي بالا را نيز تحمل مي‌كند.

* آيا اين بيماري در ايران وجود دارد؟

اخيرا فرم اسيايي عامل اين بيماري candidatus liberibaceter asiaticus در نمونه هاي پرتقال و پسيل آسيايي جمع آوري شده از استان‌هاي هرمزگان و سيستان و بلوچستان با استفاده از ازمون RCR‌به اثبات رسيده است.

* آيا همه ارقام مركبات به اين بيماري آلوده مي‌شوند؟

- اغلب ارقام گونه ها، هيبريدها و برخي گونه‌هاي نزديك مركبات به اين بيماري حساس اند. پرتقال و نارنگي بسيار حساس، گريپ فروت و نارنج از نظر حساسيت متوسط و نارنج سه برگي و ليموترش متحمل مي باشند. در تيره روتاسه علاوه بر مركبات برخي ديگر از گونه هاي اين تيره و حتي ساير تيره ها مانند پروانش و گونه‌اي از توتون نيز ميزبان عامل اين بيماري هستند.

* اين بيماري چگونه منتشر مي‌شود؟

- سالهاست انتقال اين بيماري از طريق پيوند ثابت شده است. ولي مهمترين راه انتقال اين بيماري انتقال توسط پسيل مي‌باشد كه در بين سال‌هاي 1965 الي 1967 در آفريقا و اسيا اثبات شد. اگرچه ناقلين اين سه گونه باكتري، از حشرات مكنده و از پسيلها مي باشند ولي باكتري ca.l.asiaticus و ca.l. americanus توسط يك گونه پسيل آسيايي به نام diaphorina citri و باكتري ca.l. africanus توسط يك گونه پسيل آفريقايي به نام trioza erytreae منتقل مي‌شوند.

* آيا ناقل اين بيماري در ايران وجود دارد؟

- حدود 12 سال قبل معدودي حشره پسيل مركبات در منطقه چابهار از استان سيستان و بلوچستان مشاهده گرديد. متعاقب آن آلودگي بسيار شديد درختان مركبات به پسيل گزارش شد. در حال حاضر اين حشره در استان‌هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان انتشار دارد. باتوجه به اينكه اين بيماري و ناقل آن قبلا در همسايگي ايران (پاكستان) وجود داشته است. احتمال ورود اين ناقل به همراه عامل بيماري از اين كشور دور از انتظار نيست.

* آيا براي اين بيماري راه هاي معالجه و درماني وجود دارد؟

- برخي از اقدامات كنترلي و معالجه‌اي كه از گذشته‌هاي دور براي مبارزه با اين بيماري به كار گرفته شده است عبارتند از: حرارت درماني: استفاده از بخار آب اشباع در دماي 48 تا 58 درجه سانتيگراد براي مدت 2 ساعت براي سالم سازي قلمه‌هاي آلوده تيمار نهال‌هاي آلوده در دماي 38 تا 40 درجه سانتيگراد به مدت 3 تا 4 هفته براي از بين بردن عامل بيماري و تيمار قلمه هاي آلوده با آب گرم در دماي 51 درجه سانتيگراد به مدت 1 ساعت و يا 49 درجه سانتيگراد به مدت 2 ساعت و يا 47 درجه به مدت 3 ساعت از جمله اقداماتي است كه در گذشته با هدف معالجه صورت گرفته است.

به طور خلاصه حرارت درماني براي سالم سازي برخي از درختان آلوده‌اي كه براي باغباني و تكثير و يا اصلاح مركبات حائز اهميت بوده و مورد نياز مي باشند در تلفيق با ساير روشها مي تواند مؤثر واقع شود.

ب- شيمي درماني: پاشيدن سوسپانسيون آنتي بيوتيك تتراسيكلين هيدرو كلرايد بر روي شاخه‌هاي آلوده و يا فرو بردن قلمه هاي آلوده در اين سوسپانسيون و يا تزريبق انواع مختلف تتراسكلين به خصوص هيدرو كلرايد بوده ودر آب نيز از حلاليت بيشتري برخوردار مي باشد به داخل پوست تنه درختان آلوده مي تواند در كاهش علائم بيماري بر روي درختان تيمار شده مؤثر واقع شود اين روش در گذشته توسط برخي از كشورها از جمله آفريقاي جنوبي، اندونزي، تايوان به كار گرفته مي شد ولي به دليل عدم تأثير كافي دلايل اكولوژيكي و نيز الزام باغداران به تكرار همه ساله تزريق آنتي بيوتيك به سرعت كنار گذاشته شد.
* آيا به محض آلودگي درخت مي توان علائم بيماري را مشاهده كرد؟

- فاصله بين آلودگي درخت و بروز علائم در اين بيماري به موقعيت درخت از 6 تا 12 ماه و حتي بيشتر متغير است.

تحقيقات نشان داده است كه در صورت حضور فعال ناقل در يك باغ اگر 10 درصد از درختان آن باغ آلودگي را با علائم مشخص نشان دهند آلودگي واقعي حدود 20 درصد كل درختان تخمين زده مي شود. براي 20، 30 و 50 درصد آلودگي درختان با علائم آلودگي واقعي به ترتيب حدود 36، 50 و 70 درصد تخمين زده شده است. لذا در صورتي كه 30 درصد درختان يك باغ علائم آلودگي را نشان دهند بيش از نصف درختان آن باغ آلوده است.

متأسفانه با توجه به وجود دوره كمون طولاني در سيكل زندگي اين بيماري و عدم امكان رديابي بيماري در درختاني كه تازه آلوده شده اند و هنوز علائم از خود بروز نداده اند امكان تعيين كليه درختان آلوده در يك باغ و يا يك منطقه به منظور حذف كامل آنها و پاكسازي باغ وجود ندارد.

* چگونه مي توان اين بيماري را مهار كرد؟

- تنها راه براي كاشت و داشت مركبات با توليد بالا در كشورها و يا مناطقي كه بيماري وجود دارد مديريت بيماري با استفاده از استراتژي‌هاي مديريت تلفيقي مي باشد. به طور خلاصه استراتژي مديريت تلفيقي با اعمال موارد زير پيشنهاد مي شود:

1- تهيه نهال سالم از نهالستان‌هاي عاري از آلودگي به منظور پيشگيري از آلودگي درختان در مناطق غيرالوده.

2- تمركز بر روي كاهش كانون‌هاي اوليه الودگي با حذف مرتب و مكرر درختان و يا شاخه هاي الوده.

3- كنترل ناقلين با استفاده از روش هاي مختلف و نگهداري جمعيت پسيل در پايين ترين سطح ممكن.

 

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۳۰

Carpomyia femminaبا استفاده از روشهاي اصلاح بذر، رقم خالص شده اي از نوع خربزه شادگان بدست آمد كه نسبت به آفت مگس داراي مقاومت است. به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- غلامعباس مشرف قهفرخي محقق بخش سبزي و صيفي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان در طرحي تحقيقاتي به خالص سازي اين رقم پرداخته است.
براساس بررسي هاي انجام شده، جمعيت مبدا خربزه شادگاني از محل اصلي كشت آن كه در دهستانهاي شهرستان شادگان است، جمع آوري شد. روش خالص سازي اين رقم و ساير ارقام گياهي به دليل آن است كه در طي ساليان مختلف ممكن است بر اثر تلاقي ارقام مختلف، رقم اصلي از خصوصيات ژنتيكي خود دور شود انجام شود. برخي از خصوصيات اين جمعيت شامل ميوه هايي به شكل بيضي و گرد با مزه هاي مختلف، رنگ گوشت زرد يا سفيد و رنگ پوست زرد يا سبز است.
اين طرح به مدت 5 سال با روش اصلاحي، گزينش بوته انجام شد و پس از خالص سازي اين رقم و جدا كردن صفات نامطلوب، رقمي بدست آمد كه داراي عملكردي معادل 18 تن در هكتار، ميوه اي به طول 15 سانتي متر و قطر 13 سانتي متر و درصد مواد جامد محلولي معادل 7 درصد بود. همچنين رنگ گوشت سفيد متمايل به زرد، طرح پوست خط دار و داراي رنگي زرد كه نسبت به آفت مگس خربزه نيز داراي مقاومت نسبي است.
ميوه هاي گرد، رنگ گوشت سفيد متمايل به زرد و شيرين تر بودن مزه، نسبت به ساير ارقام خربزه از ساير خصوصيات اين رقم اصلاح شده است.


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۳۰

موضوع: درختهای میوه - بیماریها و آفتها میوه‌ها - بیماریها و آفتها

پدیدآورندگان: مجید میراب‌بالو حمیدرضا پوریان امید گلابتونچی و پریسا حیدری   

ناشر: مرز دانش

292 صفحه - وزیری (شومیز) - 65000 ریال - چاپ 1 - 2000 نسخه 

کد کنگره:6الف9م/SB608

شابک:978-964-9900-75-9

رده دیوئی:634.049

تاریخ نشر:05/09/87

 

مرکز پخش: تهران - انقلاب، خیابان ابوریحان بیرونی، کوچة عنصری، پلاک 11 - موسسة فرهنگی پخش و نشر دانش تلفن: 09123714031


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۵

عکس اصلی کلیک کنید

با توجه به شناسایی گونه های جدید در موریانه ها با توجه به نوع مرفولوژی و فیزیولوژی این حشره و زیست گاهی که برای خود در نظر می گیرد این حشره را مبدل به یکی از اسرار آمیزترین حشرات روی کره زمین نموده است . تغییر در مکان زیست و تغییر در ساختار کلنی این حشره را به یکی از مقاومترین موجودات روی کره زمین تبدیل نموده است .


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۳

مغز زنبورها می تواند مسئله های ریاضی پیچیده ای را حل کند که رایانه ها برای حل آنها به چند روز زمان نیاز دارند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ،روزنامه گاردین نوشت : محققان موسسه رویال هالووی دانشگاه لندن می گویند این حشرات یاد می گیرند کوتاه ترین مسیر را برای پرواز بین گل ها بیابند. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن به گل هایی که قرار است از شهد آنها استفاده کنند، دست می یابند.

رایانه ها برای چنین محاسبه ای باید طول همه مسیرهای احتمالی را اندازه گیری و سپس یکی را به عنوان کوتاه ترین راه انتخاب کنند. زنبورها برای حل کردن این معما از مغزی استفاده می کنند که به اندازه یک دانه علف است.

دکتر نیگل راین از مدرسه علوم زیست شناختی موسسه رویال هالووی گفت: "زنبوهای جستجوگر هر روز مشکل جستجوی خود را سریعا حل می کنند. آنها از گل ها در محل های مختلف بازدید می کنند و از آنجائیکه پرواز انرژی زیادی می طلبد، آنها راهی را می یابند که به کمترین پرواز نیاز داشته باشد.

این محققان مصمم اند از این شیوه عمل زنبورها برای کمک به زندگی انسان معاصر که به شبکه هایی نظیر جریان ترافیک، اطلاعات اینترنت و زنجیره های تامین خدمات بازرگانی متکی است، در یافتن اهداف مورد نظر خود کمک کنند.


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۱۳

) نماتدهاي سيستي کاکتوس Cactodera sp.
2) نماتدهاي گره ريشه Meloidogyne spp.
3) نماتدهاي زخم Pratylenchus spp.
4) نماتدهاي حفار Radopholus sp.
5) نماتدهاي برگي Aphelenchoides spp.
  ۱- نماتدهاي گره ريشه Root knot nematodes
عامل بيماري:

- Meloidogyne arenaria
- M. incognita
- M. javanica
اين نماتدها از گياهان زينتي برگي آلوده جداسازي شده‌اند و باعث تورم و ايجاد گال روي ريشه مي‌گردند.
   علائم بيماري:

- ايجاد گال‌هاي زنجيره‌اي؛
- كوتولگي ريشه‌ها و ساقه‌ها؛
- حساسيت به كم آبي و ساير بيماري‌ها.
برخي از گياهان زينتي به نماتدهاي مولد گره ريشه حساس هستند. هر گياهي كه روي زمين آلوده كاشته مي‌شود آلوده مي‌شود. گونه‌هاي Meloidogyne انگل داخلي هستند که ريشه‌ها را در مرحله لاروي خود مورد حمله قرار مي‌دهند و بتدريج اندازه آن‌ها بزرگ شده تا آنکه تبديل به گره يا گال مي‌شوند.
شفلرا به نژادهاي ملايدو ژاين آيلرنيا ء، ملايدو ژاين اينکورنتا و ملايدو ژاين جوانيکا حساس است. گياه پويتس به ملايدو ژاپن اينکورنتا حساسيت دارد.
   مبارزه با بيماري:

مبارزه با نماتدهاي گره ريشه در گياهان آلوده بدين صورت است که غده‌هاي آن‌ها را در آب داغ 50 درجه سانتي‌گراد به مدت 15 دقيقه فرو مي‌كنند يا از طريق كشت بافت از بين مي‌برند. ملايدوژاپن با عمليات زراعي مانند آنچه كه براي كنترل ساير نماتدهاي آلوده كننده ريشه توصيه شد، قابل کنترل است. اتوپروپ و فتاميفوس تاثير خوبي بر نماتدهاي مولد گره ريشه در خزانه‌هاي سانسويريا دارد.  


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۲۹


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: سه شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۴

زنبور تریکوگراما

 

 

Trichogramma cacaeciae Marchal  (femelle)  Hymenoptera Trichogrammatidae

 

Trichogramma cacaeciae Marchal  (femelle)  Hymenoptera Trichogrammatidae
Trichogramme

 

زنبور تریکوگراما حشره ریز و ظریفی است که حدود یک ميليمتر طول داشته و متعلق به خانواده ای از زنبورها تحت نام Trichogrammatidae  می باشد . این خانواده از زنبور ها به طور کلی پارازیتوئید ( انگل ) تخم بویژه پروانه ها می باشند که تعدادی از این پروانه ها جزء آفات مهم و اصلی محصولات کشاورزی هستند و هر ساله کشاورزان و باغداران را وادار به مبارزه بر علیه آنها می نمایند . این زنبورها به واسطه پنجه پای سه بندی به راحتی قابل تشخیص بوده و به واسطه اینکه تخمهای انگلی شده ( پارازیت شده ) توسط این زنبور ها پس از چند روز سیاهرنگ می شوند ، در شرایط صحرایی براحتی قابل تشخیص و جمع آوری می باشند .

 

 

این زنبورها بسته به حجم تخم میزبان از یک تا چند عدد تخم داخل میزبان قرار می دهند و این تخمها حدودا پس از 24 ساعت تفریخ شده و لاروهای  زنبور از محتویات تخم میزبان تغذیه نموده و پس از چند روز سیاهرنگ می شوند ، در شرایط صحرایی براحتی قابل تشخیص و جمع آوری می باشند .

این زنبورها بسته به حجم تخم میزبان از یک تا چند عدد تخم داخل تخم میزبان قرار می دهند و این تخمها حدودا پس از 24 ساعت تفریخ شده و لاروهای زنبور از محتویات تخم میزبان تغذیه نموده و پس از گذراندن سنین لار وي در داخل تخم میزبان تبدیل به شفیره  می شوند . حشره کامل زنبور با سوراخ کردن پوسته تخم میزبان که به صورت تقریبا مدور می باشد از تخم خارج می شوند.لذا تخمی که می توانست لارو آفت خارج شده و به محصول خسارت بزند زنبور خارج شده و جلوی خسارت آفت در همان مراحل اولیه سد می شود و این یکی از محاسن انگلهای تخم آفت می باشد .

زنبورهای ماده خارج شده از تخم میزبان بلافاصله جفت گیری کرده و شروع به جستجو برای یافتن تخمهای میزبان بر روی گیاه می نمایند . یافتن تخم میزبان توسط زنبورها بیشتر با قدم زدن زنبورها صورت می گیرد ولی زنبورها قادر به پروازهای کوتاه بوده و در مواردی توسط باد نیز به مسافتهای طولانی منتقل می شوند .

این زنبورها به طور گسترده در فلات ایران حضور داشته و به طور طبیعی فعالیت قابل توجهی را روی آفات مختلف نشان می دهند . عمده حضور این زنبورها در باغات و مزارع اغلب به آخر فصل محدود می شود که در این زمان آفت عموما خسارت خود را به محصول وارد نموده اند . به همین دلیل و برای پر کردن خلا حضور به موقع زنبورها در زمان بروز آفت ، نیاز است تا زنبورها به تعداد لازم پس از تکثیر روی سایر میزبانهای آزمایشگاهی از قبیل بید غلات و بید آرد ، در مزارع رهاسازی شوند . زمان ، تعداد و دفعات رهاسازی زنبورها از موارد مهم در موفقیت رهاسازی زنبورهاست و در هنگام تکثیر و پرورش انبوه آزمایشگاهی نیز رعایت نکات و مسائل کنترل کیفیت و انتخاب اکوتیپ و گونه مناسب زنبورها از جمله موارد ضروری است که ضریب موفقیت را افزایش خواهد داد .

چنانچه مجموعه مسائل ذکر شده در انتخاب ، پرورش و رهاسازی زنبورها لحاظ شود نتایج بسیار مناسبی را میتوان از برنامه های کاربرد زنبورهای تریکوگراما بدست آورد و کاربرد سموم کشاورزی که اثرات مخرب زیست محیطی فراوانی را به همراه دارد را برای برخی از آفات مهم کشاورزی حذف و یا اینکه به حداقل رساند . در حال حاظر از این زنبورها به طور گسترده در مناطق شمالی کشور در مبارزه با کرم ساقه خوار برنج ، آفت کلیدی محصول برنج ، استفاده می شود . از آفات دیگری که در سطح کشور از این زنبور ها در جهت کنترل آنها در سطوح نسبتا محدود تری استفاده می شود ، می توان به کرم قوزه پنبه ، کرم ساقه خوار اروپایی ذرت ، کرم گلوگاه انار و کرم سیب اشاره نمود . نکته مهم در کاربرد زنبورها این است که انها به شرایط نامساعد محیط در هنگام رهاسازی ( همانند بارندگی و دماهای بالا ) و سمپاشی و یا بادبردگی سم از مزارع مجاور بسیار حساس بوده و در چنین شرایطی از بین رفته و نمی توان از رهاسازی انتظار موفقیت داشت .


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: سه شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۴

 دیکشنری حشره شناسی عمومی و کاربردی

این دیکشنری شامل تمامی لغات تخصصی عمومی وکاربردی می باشد .

 نویسنده کتاب نوشته  Manjit S Dhooria  می باشد و هم اکنون در سایت آمازون با قیمت ۱۵۰ دلار آمریکا فروخته می شود . این کتاب برای اولین بار توسط وب سایت گیاهپزشکی از منظر حشرات و به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد .  هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد .

 

 طريقه دانلود  : پس از کلیک راست روی گزینه دانلود گزینه Save Target As  را انتخاب نمایید .

 

لینک دانلود

 

 پسورد فايل زيپ : www.ppshahed.com
 
نظر  پيرامون اين مطلب
 تصوير
 لينک منبع

کلید واژه :

دیکشنری حشره شناسی - دیکشنری کشاورزی - دیکشنری گیاهپزشکی - دانلود کتاب حشره شناسی - کتاب گیاهپزشکی - گیاهپزشکی از منظر حشرات - حشره شنا


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

بیماری ویروسی  پیچیدگی وزردی برگ گوجه فرنگی                           Tomato yallow leaf curl virus                                                                                               

علایم بیماری:

بیماری  پیچیدگی وزردی برگ گوجه فرنگی یکی از مخرب ترین بیماری های گوجه فرنگی

در امریکا می باشد . این بیماری باعث خسارت سخت و سنگین بر گوجه فرنگی های

کنسروی و تازه خوری می شود . گیاهان آلوده کوتاه باقی می مانند در حالی که بخش

های هوایی و برگ های آن کوچک هستند و حالت راست و ایستاده به خود می گیرند.

برخی برگ ها به سمت بالا وداخل لوله می شوندو بدشکل می گردند. و شدیدا  دچار

کلروز می گردند. پس از آلودگی گیاهان، گلها به طور چشمگیری ریزش پیدا می کنند ،

میوه ها نارس مانده ومیوه بازار پسندی تولید نمی کنند. آلودگی های اولیه تقریبا همیشه

منجر به خسارت صد درصد می شوند.

                                                                        

  

عامل بیماری:

 عامل این بیماری TYLCV میباشد. این ویروس از خانواده Geminiviridae است که توسط مگس

 سفید منتقل می شود و شامل یک ژنوم حلقوی تک رشته ای ( (ssRNA  می باشد در حالیکه

 ژنوم سایر جنس های این خانواده که با مگس سفید منتقل می شوند از دو رشته ssRNA تشکیل

شده است. TYLCV توسط مگس سفید Bemisia tabaci به صورت ناپایا و غیر تکثیری منتقل می شود .

 ویروس می تواند در عرض 15-30 دقیقه توسط ناقل از گیاه آلوده دریافت شده و پس از15-30 دقیقه  تغذیه

 از گیاه سالم آن را منتقل میکند و بعد از  21 ساعت کمون علایم را پدید می آورد . مگس سفید ناقل

 ویروس می توانند تا دو هفته ویروس را منتقل کنند. این ویروس چندین گیاه دیگر را  نیز  آلوده می کند

از جمله توتون و علف های هرزی مانند تاتوره و گیاهان مربوط به 5 خانواده  از گیاهان دیگر. برخی از این

 گیاهان به عنوان میزبان تناوبی و نیز محل زمستانگذرانی ویروس در طول زمستان به شمار می روند که

 این مساله کنترل بیماری را مشکل تر می کند.

                                                                                                                                                                              

 

   کنترل بیماری :

کنترل این بیماری خیلی مشکل است .تقریبا همه واریته های تجاری حساسند اما تعداد کمی 

از ارقام وحشی درجاتی از مقاومت را به این ویروس دارند. همچنین کنترل مگس سفید دارای

 اثر جزیی بوده و هزینه زیادی را می طلبد. جدا سازی گوجه فرنگی های تازه کشت شده از

کشت های قدیمی ( از نظر زمان و مکان) و انجام عمل کاشت موقعی که جمعیت مگس های

 سفید در حداقل ممکن است از روشهایی است که بالاترین میزبان کنترل را فراهم میکند.   


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

سوالات کنکور کارشناسی ارشد حشره شناسی 1389 و بیماری شناسی گیاهی 1389 

سوالات کنکور کارشناسی ارشد حشره شناسی 1389 وکنکور کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی 1389 را می توانید از لینک های زیر دانلود کنید . پاسخنامه سوالات به صورت فایل word در درون فایل زیپ موجود می باشد .

کنکور کارشناسی ارشد حشره شناسی سال ۱۳۸۹

کنکور کارشناسی ارشد بیماری شناسی گیاهی سال ۱۳۸۹

پسورد فایل زیپ:   www.insectology.ir

سوالات کنکور ۸۵ - ۸۶ و ۸۷ را هم می توانید از این لینک دانلود کنید .

این مطلب توسط وب سایت حشرات از منظر گیاهپزشکی در دسترس عموم قرار گرفته است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد .

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۷

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

عکس پروانه

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

عکس های زیبا از پروانه ها

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

پروانه های زیبا

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

پروانه ها

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین پروانه ها

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

پروانه

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.comزیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

 

زیباترین عکس ها از زیباترین پروانه های جهان - www.jalalpic.com

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
مجله علمي كشاورزي دانشگاه شهيد چمران اهواز
مجله علمي كشاورزي دانشگاه شهيد چمران اهواز

رتبه علمي: علمي - پژوهشي (کشاورزی)

دوره انتشار: دوفصلنامه

زبان: فارسي

موضوع: كشاورزي

صاحب امتياز: دانشگاه شهيد چمران اهواز - دانشكده كشاورزي

مدير مسئول: موسي مسكرباشي

سردبير: محمد سعيد مصدق

مدير اجرايي: زهره پشم فروش

محل انتشار: اهواز

تلفن: 3010 داخلي 19-3330011 (0611)

فاكس: 3364052 (0611)

نشاني: اهواز، دانشگاه شهيد چمران، دانشكده كشاورزي، دفتر مجله علمي كشاورزي

وب سايت: www.scu.ac.ir

پست الکترونيک: scientific_journal@yahoo.com


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۵

 عنوان گیاه پزشکی در علوم کشاورزی ایران از سال 1342 به جای «دفع آفات و حفاظت گیاهان» مطرح شده است. به طور کلی، در این رشته تشخیص و شناسایی آفات و عوامل بیماری گیاهان زراعی، باغی، زینتی، جنگلی، مرتعی و فرآورده های گیاهی و همچنین شناخت علایم و چگونگی اثر آفات و عوامل بیماریهای انگلی و غیرانگلی بر گیاهان و آشنایی کامل با اصول و روشهای مبارزه، مورد بحث قرار می گیرد.


 

 

1- گیاه پزشکی

 

1-1) تعریف و هدف
در دوره کارشناسی مهندسی کشاورزی، عنوان گیاه پزشکی به رشته ای اطلاق می شود که در آن علوم و فن آوری در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روشهای مبارزه با این عوامل مورد بررسی قرار می گیرد.
هدف از ایجاد این رشته، تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، در زمینه گیاه پزشکی، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را در حد کارشناسی به صورت نظری و عملی بیاموزند و با فنون و روشهای مختلف حفظ محصولات کشاورزی، همچنین مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی نیز به صورت علمی و کاربردی آشنایی کافی پیدا کنند تا بتوانند به عنوان مدرس در هنرستانهای کشاورزی، کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی و مدیر و مجری امور حفاظت گیاهان در موسسه های دولتی و خصوصی بخش کشاورزی خدمات شایسته ای را ارائه دهند. بر اساس آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی، طول دوره کارشناسی گیاه پزشکی چهار سال است و دانشجویان به طور متوسط این دوره را در همین مدت طی می کنند. حداکثر طول زمان تحصیل مجاز در این دوره 6 سال و هر سال تحصیلی شامل دو نیم سال است. هر نیم سال تحصیلی شامل 17 هفته کامل آموزشی است. نظام آموزشی این دوره به صورت واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 17 ساعت آموزش کلاسی منظور می شود.

 

1-2) اهمیت و جایگاه در جامعه
با توجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است. یکی از راههای افزایش محصول، جلوگیری از زیانهای آفات و بیماریهای مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند. با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم.

 

درس های این رشته:

ردیف

نام درس

1

آبیاری عمومی

2

آفات انباری

3

آفات مهم درختان میوه

4

آفات مهم گیاهان زراعی

5

آفات و بیماریهای مهم گیاهان زینتی

6

آفات و بیماریهای گیاهان جنگلی

7

آمار و احتمالات

8

اصلاح مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهان

9

اصول اصلاح نباتات

10

اصول تبدیل و نگهداری فرآورده‌های کشاورزی

11

اصول ترویج و آموزش کشاورزی

12

اصول رده بندی حشرات

13

اقتصاد کشاورزی

14

اکولوژی

15

باغبانی عمومی

16

بند پایان زیان آور انسان و دام

17

بیماریهای گیاهی

18

بیماریهای مهم درختان میوه

19

بیماریهای مهم گیاهان زراعی

20

بیوشیمی عمومی

21

بیماریهای فیزیولوژیک

22

بیماریهای ویروسی و باکتریایی گیاهان

23

تکنولوژی مبارزه شیمیایی

24

جانور شناسی

25

جلسه بحث

26

حشرات گرده افشان و زنبور عسل

27

حشره شناسی

28

حشره‌شناسی و دفع آفات

29

خاک‌شناسی عمومی

30

دامپروری عمومی

31

روشهای پیشرفته آماری

32

ریاضیات عمومی

33

زراعت عمومی

34

زراعت غلات

35

ژنتیک

36

سم شناسی

37

شیمی آلی

38

شیمی عمومی

39

طرح آزمایشهای کشاورزی1

40

علف‌های هرز و کنترل آنها

41

عملیات کشاورزی

42

فیزیولوژی گیاهی

43

فیزیک عمومی

44

فیزیولوژی حیوانی

45

قارچ شناسی

46

گیاهشناسی 1(فیزیولوژی و تشریح )

47

گیاه شناسی 2 (سیستماتیک و مرفولوژی)

48

ماشین‌های کشاورزی

49

میکروبیولوژی عمومی

50

نرم تنان و مهره داران زیان آور کشاورزی

51

نماند شناسی

52

هوا و اقلیم شناسی

53

کارآموزی

54

کاربرد رادیو ایزوتوپها در گیاه پزشکی

55

کنه شناسی

 

تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن برای ادامه تحصیل در رشته گیاه پزشکی- با توجه به ماهیت درسهایی که در این دوره تدریس می گردد- داوطلب باید علاقه مند به علوم زیست شناسی بویژه علوم مربوط به گیاه شناسی و کشاورزی باشد و با توجه به این که اغلب درسها دارای کار عملی در آزمایشگاه و یا در مزرعه است بنابراین داوطلب باید به کار در آزمایشگاه و مزرعه علاقه داشته باشد، همچنین در زمینه درسهایی مثل زیست شناسی و شیمی از دانش و اطلاعات لازم برخوردار باشد؛ بعلاوه توان جسمی برای کار در مزرعه و آزمایشگاه را داشته باشد.

 

تواناییهای فارغ التحصیلان
فارغ التحصیلان این دوره می توانند به عنوان کارشناس اجرایی یا تحقیقاتی در موسسه های مختلف دولتی و خصوصی بخش کشاورزی ایفای وظیفه کنند، همچنین با توجه به دوره های کارشناسی ارشد حشره شناسی و بیماریهای گیاهی و همچنین دوره دکترای گیاه پزشکی، می توانند در صورت داشتن شرایط لازم تا کسب آخرین مدارج تحصیلی در داخل کشور ادامه تحصیل دهند تا بتوانند مسوولیتهای بالاتر و مهمتر علمی، پژوهشی و اجرایی را بر عهده گیرند؛ همچنین پس از اتمام دوره دکترای تخصصی امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیأت علمی برایشان فراهم می گردد


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۵

ضدعفوني كردن خاك راهكاري عملي براي مبارزه با بيماري مرگ ريشه سيب زميني نيست.
محققان معتقدند استفاده از تناوب و ضدعفوني كردن خاك مزرعه هر چند در كنترل مرگ گياهچه موثر است ولي راهي عملي براي مبارزه با مرگ ريشه سيب زميني نيست.
اين تحقيقات نشان مي دهد استفاده از تناوب با اينكه امكان دارد اثر مفيدي داشته باشد ولي به علت وسيع بودن دامنه ميزباني قارچ و همچنين سهولت ورود مجدد آن به مزرعه عملا تاثير زيادي نخواهد داشت.
تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شده راهكارهاي پيشگيرانه را مفيدتر از راه حلهاي درماني مي داند. ضدعفوني كردن خاك با نجار و يا مواد شيميايي و ضدعفوني كردن غده هاي بذري جهت از بين بردن سختينه هاي روي غده ها با قارچ كشهايي نظير تيابندازول و بنوميل و PCNB تا حدي به كاهش پوسيدگي بذر و مرگ گياهچه كمك مي كند، اما مهمترين راهكار اين است كه از كاشت سيب زميني در نواحي مرطوب يا زهكشي نشده و زمين هايي كه سابقه آلودگي دارند، اجتناب شود و بذر روي بسترهاي برجسته و در خاكي كه بهترين شرايط را براي رشد سريع گياهچه فراهم آورد، كشت شود. وجود فاصله بين گياهان و سهولت تهويه سطح خاك نيز از عوامل بازدارنده ريشه بيماري است.
بيماري مرگ ريشه سيب زميني يا ريزوكتونيا از بيماريهاي قارچي مهم در سيب زميني است كه داراي ميزبانهاي متعددي بوده و روي پنبه، كلم، بقولات و غيره نيز ايجاد بيماري سياهي طوقه در گياهچه مي كند. اين بيماري به نامهاي شانكر ساقه، شانكر جوانه و سياه دانه نيز معروف است، قارچ اين بيماري اغلب به جوانه هاي ريز خاك حمله كرده، باعث ايجاد لكه هاي قهوه اي رنگ و فرورفته روي ساقه هاي سفيد مي شود. اين لكه ها ممكن است دور ساقه را در زير خاك فراگرفته موجب تشكيل ساقه هاي ثانويه شوند كه در نتيجه آن، خروج گياهان آلوده از خاك به تاخير
مي افتد و بوته ها در مزرعه رشد نامساوي خواهند داشت. در گياهان مسن تر غده ها اغلب ناصاف، بدشكل و به مقدار كم يا به تعداد زياد ولي كوچك تشكيل شوند. اين گونه غده ها اغلب نزديك به سطح خاك توليد شده و معمولا در معرض نور قرار گرفته و به رنگ سبز درمي آيند. وجود
سختينه هاي سياهرنگ كوچك و بزرگ در سطح غده هاي آلوده، مهمترين علامت اين بيماري است.
قارچ عامل اين بيماري در برابر خشكي حساس است و در مناطق خشك به آساني از بين مي رود.
مرگ ريشه سيب زميني در اغلب نقاط ايران وجود دارد ولي تاكنون در دماوند، كرج، مازندران، قزوين، اردبيل، فيروزكوه، فارس، همدان، اصفهان، خراسان و كرمان گزارش شده است.
ميزان خسارت اين بيماري در ارقام حساس سيب زميني تا 20 درصد مقدار محصول برآورد شده است.

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۵

نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۰۳


هرچندکنترل عامل بیماریزا ( با استفاده ازآفت کش ها) در بخش کشاورزی سودمند است ولی آفت کشها باعث ایجاد بیماری و مرگ درانسان‌ها می‌گردند،این مشکلات ناشی از شرایط مختلف تماس مستقیم و غیرمستقیم انسان با آفت‌کش‌ها می باشد.
مستعدترین افراد آنهایی هستند که در تماس مستقیم با این چنین مواد شیمیائی‌اند که همان کارگرانی هستند که در بخش کشاورزی در معرض سموم آفت کش می باشند و یا اینکه در کارخانه تولید سم کار می‌کنند،کارگرانی که سموم آفت‌کش را مخلوط،حمل یا در مزرعه بکار می‌گیرند در معرض و تماس شدید آفت‌کش‌ها قرار دارند و اولین محل تماس سم در انسان پوست می باشد، اگر همین کارگران به لباس محافظ سم در زمان استفاده از مواد شیمیایی مجهز نباشند جذب آفت‌کش‌ها از طریق پوست می تواند چشمگیر و قابل ملاحظه باشد.


به محض اینکه پوست در معرض سم قرار می گیرد ، ممکن است سم در بدن جذب یا تنها در سطح پوست باقی بماند.اثرموضعی عمومی که از تأثیرسم بر روی پوست دیده می‌شود ، مشکلاتی از قبیل درماتیت‌ها (حساسیت‌های پوستی ) می باشد.جذب آفت‌کش در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی انسان بشود: از قبیل سوزش چشم ، در حالت جذب بیشتر مشکلات دستگاه تنفسی با مسمومیت سیستمیک که درآخر ممکن است به مرگ بیانجامد.

تماس غیر مستقیم با آفت‌کش ها ناشی از خوردن غذاهایی است که سموم آفت‌کش در آن نفوذ کرده‌اند و می تواند باعث افزایش مواد سمی در بدن انسان گردد،که معمولاً وابسته به بودن درازمدت در معرض این آفت کش‌ها می باشد که ممکن است منجر به بیماری شود ویا اینکه نگردد.

بدن انسان یک سازواره ( ارگانیسم) بیوشیمیائی خیلی پیچیده‌ای است که براحتی خودسازگار وانعطاف پذیرمی‌شود و آن دارای سیستم تنظیم کننده متعددی است ، تا مطمئن سازد که تمام اجزاء بدن در پاسخ به شرایط بیرونی کاملاً درست ایفای نقش می‌کنند.

این نوع تنظیم ،خودپایداری ( هوموستازی ) شناخته شده است و برای تمامی فرآیندهای بدنی معمولاً بدون اطلاع و آگاهی یا تأملی روی اعضاء بدن ما اتفاق و بروز می نمایند ، وقتی در تأثیر شرایط محیطی بیرونی ( همچمون گرما یا سرمای زیاد ) یا شرایط درونی ( بیماری یا مسمومیت ) که سیستم‌های بدن نمی‌توانند بوسیله مکانیسم‌های عادی تنظیم گردند ، علائم ( ناراحتی ) غیر معمول و بیماری ظاهر می‌گردد. انواع اثرات فیزیکی (علائم ونشانه ها) که مشاهده یا احساس می گردند به انواع استرسی‌که بدن در معرض آن قرار می‌گیرد بستگی دارد،برای اینکه داخل بدن ارتباط درونی پیچیده بسیار زیادی بین سیستمها وجود دارند و یک تغییر جزئی درهرسیستم ممکن است در سیستم های دیگر بدن اثرات متعددی را بوجود آورد


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
نگاهی به کنترل بیولوژیکی آفات و ایجاد سلامت در انسانها
امروزه با استفاده گسترده از مواد شیمیایی در باغات و مزارع که منجر به ریشه کن شدن نسل موجودات و عوامل بیماری زا میشود بیم این است که حشرات ومیکرو ارگانیسمهای مفید نیز برای همیشه از بین بروند.

امروزه با استفاده گسترده از مواد شیمیایی در باغات و مزارع که منجر به ریشه کن شدن نسل موجودات و عوامل بیماری زا میشود بیم این است که حشرات ومیکرو ارگانیسمهای مفید نیز برای همیشه از بین بروند. این در حالی است که واژه مفید و غیر مفید را ما انسانها بر حسب نیاز های مصرفی خود ابداع کرده ایم .اعتقاد بسیاری از دانشمندان این است که تنوع زیستی بیشتر بین موجودات برابر است با سلامتی بیشتر محیط زیست. یقینا یک فضای سبز با تنوع بیشتر بقای بیشتری خواهد داشت. بنابراین سعی آنها در جلوگیری از ریشه کن شدن بعضی از حشرات و پاتوژنهایی است که در یک سیستم باعث خسارت به گیاهان می شوند.

● تعریف

کنترل بیو لوژیک عبارت است از استفاده از یک عامل بیماریزا یا یک حشره به منظور کاهش خسارت ناشی از یک نوع آفت . این روش مخصوصا برای محل هایی مثل گلخانه ها و محیط های بزرگ مصنوعی مناسب است . هدف از کنترل بیو لوژیک ریشه کن کردن آفاتی که به گیاهان آسیب وارد می کنند نیست بلکه هدف کاهش جمعیت آنها به حدی است که کمترین خسارت را به کشاورز یا محیط زیست وارد کند. در حقیقت این روشی است که با عکس العمل محیطی بین موجودات زنده آفات را کنترل می کند.در یک محیط طبیعی یعنی جایی که بشر کمترین دخالت را در اکوسیستم دارد آفات و بیماری های گیاهی همیشه وجود دارند اما در صورت عدم دخالت مستقیم بشر جمعیت آنها همیشه در حال تعادل و به حد نرمال است.

یکی از عوامل مهم برای شروع کار کنترل بیولوژیک آشنایی با مراحل مختلف رشد آفات و شناسایی مرحله ای است که آنها بیشترین خسارت را به گیاهان وارد می کنند. بیشتر روش های کنترل بیو لوژیک بر پایه جذب بیشتر حشرات مفید در مزارع و باغات پایه ریزی شده اند. موجودات زنده ای که بیشتر برای کنترل بیولوژیک استفاده می شوند عبارتند از :

انگل ها،شکارچی ها، پاتوژن ها و خورنده علف های هرز(Weed feeder). کشاورزان می توانند آنها را از طریق پست خریداری نمایند .موجوداتی که برای این منظور استفاده می شوند می توانند شکارچی یا انگل باشند.

● کنترل بیو لوژیک از دیدگاه اقتصادی

کنترل بیولوژیک از نظر اقتصادی روشی بهینه است. حتی در صورت عدم موفقیت کامل در مزرعه نسبت سود به هزینه B/C در این روش ۱۱:۱ است. بر اساس یک مطالعه تخمین زده می شود که در این روش برنامه های با موفقیت کامل در ازای یک واحد سرمایه ۳۲ واحد سود را باز می گردانند.( ۳۲:۱ B/C) این درحالی است که در تحقیق مشابهی نسبت سود به سرمایه در کنترل شیمیایی آفات فقط ۵/۲ به ۱ است.

● کنترل بیولوژیک با استفاده از حشرات

برای شروع این روش باید از روش زندگی حشرات یعنی انگل یا شکارچی بودن،سیکل زندگی و مکان هایی که آنها برای زندگی ترجیح می دهند مطلع باشیم .حشرات راه های مختلفی برای تغذیه از سایر حشرات ابداع کرده اند. شکارچی ها مستقیما حمله میکنند و قربانی خود را می بلعند در حالی که انگل ها در روی بدن حشره دیگر تخم گذاری می کنند و هنگامی که لارو ها از تخم بیرون آمدند از اندام های داخلی بدن حشره میزبان تغذیه می کنند.

● نمونه ای از حشرات شکارچی

▪ کنترل بیولوژیک زنبور پلیستز(Polistes)از طریق کفشدوزک(Ladybug)

کفشدوزک ها مخصوصا لارو های آنها شته هایی مثلGreenfly و Blackfly راشکار می کنند و از کرم ،پوسته بدن و لارو های کوچک آنها تغذیه می کنند. کفشدوزک ها شبیه سوسک هستند و با رنگ سیاه و قرمز بیشتر دیده می شوند. لاروهای آنها در ابتدا خیلی کوچکند ولی تا ۱۷ میلی متر رشد می کنند. بدن آنها پوشیده از رنگ های سیاه یا خاکستری با لکه های مشخص قرمز یا نارنجی است. آنها بیشتر در باغات یافت میشوند و در زمستان در سوراخ ساقه های درختان به خواب می روند.

● نمونه ای از حشرات انگل :

▪ کنترل بیولوژیک حشره White fly با استفاده از زنبور Encarsia formosa

این حشره یک زنبور کوچک است که به شکل انگل از حشره White fly تغذیه می کند. White fly نو عی حشره کوچک است که از آفات مهم گلخانه ای است. این حشره از شیره گیاهی تغذیه می کند و باعث پژمردگی و تشکیل تودهای کپکی سیاه بر روی گیاه می شود.این روش مخصوصا در صورت هجوم کم حشره مفید است و تا مدت زیادی محافظت ایجاد می کند. مکانیسم کنترل به این صورت است که زنبور روی پوسته لارو White fly تخم گذاری می کند. بعد از خروج لارو ها از تخم، آنها از لارو White fly تغذیه کرده و قبل از تبدیل آنها به شفیره آنها را از بین می برند. باید بلافاصله بعد از مشاهده اولین حشره بالغ White fly نسبت به رها سازی زنبورها اقدام کرد تا کنترل به نحو موثری صورت بگیرد.

● کنترل بیو لوژیک علف های هرز

کنترل بیولوژیک علف های هرز یکی از روش های کنترل علف های هرز است ،که از طریق قرار دادن آنها در معرض دشمنان طبیعی انجام می شود. بسیاری از علف های هرزی که امروزه در محیط های اطراف ما وجود دارند بومی مناطق دیگر بوده اند و از طریق بذر ، اندام رشد رویشی، باد، آب،حشرات و... به مناطق دیگر منتقل شده است.متاسفانه با انتقال علف های هرز به مناطق جدید دشمنان طبیعی آنان به همراه آنان منتقل نمی شوند در نتیجه آنها به راحتی قادر به رشد و نمو هستند، و حیات گیاهان بومی و مطلوب را به خطر می اندازند.

کنترل بیولوژیک روش هایی را پیشنهاد می کند تا تعادل طبیعی بین علف های هرز و محیط آنها برقرار شود. که از طریق معرفی حشرات و بیماری هایی است که به گیاهان مضر حمله می کنند.

۱) یک روش کنترل شامل استقرار یک جمعیت از دشمنان طبیعی علف هرز است که قادر به ادامه حیات در محیط جدید می باشند.هدف ایجاد ممانعت برای رشد علف های هرز ،مخصوصا در مورد علف هایی که زمین های غیر زراعی را اشغال کرده اند،است.این روش با افزایش جمعیت یک عامل بیولوژیک (که معمولا یک حشره است )اجرا شده و تا زمانی که جلوی افزایش علف هرز را بگیرد ادامه می یابد . کنترل بیولوژیک علف هرز روشی تدریجی وطولانی است و تا ۲۰ سال به طول می انجامد. اما در شرایط درست سودمند ترین و اقتصادی ترین روش کنترل است با توجه به اینکه اگر از عامل صحیحی برای کنترل استفاده شود کمترین خسارتی به محیط زیست وارد نمی کند.

روش دوم به کار بردن یک دشمن طبیعی است که ، مثل علفکش ها با علف هرزمستقیما در تماس باشد، مانند عوامل بیماری زای گیاهی. این روش بیشتر برای کنترل علف های هرز غلات و در مزارع استفاده می شود. در کانادا عوامل بیماری زایی که برای این منظور استفاده می شوند حتما باید در آن منطقه وجود داشته باشند و اجازه ورود از مناطق ذیگر را ندارند. شرایط مورد نیازی که یک عامل بیماری زا برای استفاده در روش کنترل بیولوژیک باید داشته باشد این است که با روش انتخاب توده ایجواب دهد و بعد از به کار بردن روی علف های هرز اثر قابل قبولی داشته باشد.

۲) کنترل بیولوژیک همچنین می تواند به طور غیر مستقیم از طریق اعمال روش های زراعی انجام شود .به این طریق که با سیستم کشت حفاظتی یا بدون شخم و جلوگیری از چرای دام در فصل های بخصوص باعث افزایش دشمنان طبیعی و میکرو ارگانیسم های خاک می شوند.

کنترل بیو لوژیک علف های هرز یک فرایند طولانی ،تدریجی و گران است اما تحقیقات نشان داده است که بازگشت سرمایه در این روش به طور کلی و در پایان کار ۵۰:۱ است و شاید تا ۱۰۰:۱. کنترل بیولوژیک در صورتی موفق است که قدرت رشد و فراوانی علف های هرز و همچنین هزینه های اقتصادی که آنها به کشاورزان تحمیل می کنند را کاهش دهد.


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۰۳
اطلس رنگی علف های هرز و علف های هرز آبزی

معرفی بیش از 200 گونه از مهم ترین علف های هرز بومی ایران
آشنایی با خصوصیات گیاه شناسی و مرفولوژیکی هر گونه
شامل صد ها عکس از علف های هرز و علف های هرز آبزی
تلفظ صحیح نام علمی و محلی هر گونه به همراه توضیحات صوتی

نمایی از محیط این نرم افزار آموزشی :

اطلس رنگی علف های هرز

یک حلقه CD به صورت مالتی مدیا


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۷

فرم زیر مربوط به عضویت در انجمن کنه شناسی ایران است که اگر به آن دسترسی ندارید میتوانید آن را در Word کپی کنید و پس از ویرایش آن را تکمیل و به آدرس داده شده پست نمایید.

 

باسمه تعالی

 

انجمن کنه شناسی ایران

 

برگ درخواست عضویت

 

اینجانب:                                   فرزند:                    دارای شناسنامه شماره:       صادره از:                        متولد:            دارای تحصیلات:                      جنسیت:

تقاضای عضویت در انجمن کنه شناسی ایران را دارم.

 

 

 

                                                                               تاریخ:                  امضا

 

شغل:

نشانی محل کار:

تلفن:                                            همراه:

نشانی محل سکونت:

تلفن:                               email:      

نشانی دبیرخانه انجمن: کرج- پردیس کشاورزی و منابع طبیعی- دانشکده علوم باغبانی و گیاه‌پزشکی- گروه گیاه پزشکی، انجمن کنه شناسی ایران

تلفن: 2819256- (داخلی 612) 2818705، دورنگار: 2238529 کد شهرستان کرج 0261

با تشکر از وبلاگ فرهنگستان حشره شناسی


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۷
 

اطلس رنگی آفات درختان میوه

موضوع: درختهای میوه - بیماریها و آفتها میوه‌ها - بیماریها و آفتها

پدیدآورندگان: مجید میراب‌بالو حمیدرضا پوریان امید گلابتونچی و پریسا حیدری   

ناشر: مرز دانش

292 صفحه - وزیری (شومیز) - 65000 ریال - چاپ 1 - 2000 نسخه 

کد کنگره:6الف9م/SB608

شابک:978-964-9900-75-9

رده دیوئی:634.049

تاریخ نشر:05/09/87

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۷

۱.سفیدک کرکی (دروغین) آفتاب گردان sunflower downy mildew
2.بيماري زنگ برگي (قهوه‌اي) گندم wheat leaf rust
3.زنگ سياه ساقه گندم wheat black stem rust
4.بيماري زنگ برگي( قهوه‌اي )جو Barley leaf rust
5.بيماري زنگ نواري يا زنگ زرد گندم Wheat strip rust
6.زنگ تاجي يولاف Crown rust
7.هيپرپارازيت زنگ Rust hyperparasite
8.کوتولگی زبر ذرت Maize Rough Dwarf virus
9.سياهك آشكار جو و يولاف Crown & barley loose smut
10.سياهك سخت جو Barley covered smut
11.بیماریهای گیاهچه و بذر پنبه cotton seeding diseases
12.پوسیدگی سیاه ساقه آفتابگردان phytophthora stem Rot یا Black stem Rot
13.زنگ آفتابگردان sunflower rust
14.لکه موجی آفتابگردان sunflower target spot
15.لکه قهوه ای یونجه Alfalfa common leaf spot
16.گال زگیلی یونجه Alfalfa crown wart
17.سفیدک کرکی یونجه Alfalfa downy mildew
18.لکه آجری یونجه و لکه سیاه شبدر
19.ویروس موزائیک یونجه Alfalfa mosaic virus
20.نماتد ساقه یونجه Alfalfa stem nematode
21.پژمردگی ورتیسلیومی(پژمردگی آوندی) پنبه Cotton Verticillium wilt
22.پژمردگی آوندی فوزاریومی(زردی فوزاریومی) Cotton Fusarium wilt
23.پوسیدگی های غوزه(boll rot) و تار پنبه cotton boll rot
24.بیماری باکتریایی لکه زاویه ای پنبه Cotton Bacterial angular leaf spot
25.بیماریهای ویروسی پنبه cotton virus diseases
26.بیماری ریزوکتونیایی حبوبات Rizoctonia solani
27.پوسیدگی خشک ریشه حبوبات (پوسیدگی فوزاریومی)
28..بیماری برق زد گی نخود سفید chic-pea Ascochyta blight
29.زنگ لوبیا و زنگ باقلا bean rust & broad bean
30.بیماری پوسیدگی ذغالی
31.بیماری پوسیدگی اسکروتی
32.بیماری آنتراکنوز لوبیا Bean anthracnose
33.بیماری لکه شکلاتی باقلا Broad bean chocolate spot
34.بیماریهای باکتریایی حبوبات
35.بیماریهای ویروسی حبوبات:
36.ویروس موزائیک زرد لوبیا Bean Yellow mosaic Virus
37.ویروس موزائیک معمولی لوبیا Bean common mosaic virus
38.ویروس موزائیک خیار Cucumber mosaic virus
39.ویروس برگ قاشقی (لوله شدن برگ) (زردی) باقلا Bean leaf roll virus
40.ویروس پژمردگی باقلا Broadbean wilt virus
41.ویروس موزائیک توته ای نخودفرنگی Pea enation mosaic virus
42.ویروس موزائیک شته زاد لوبیا چشم بلبلی Cowpea aphidborne mosaic virus
43.ویروس موزائیک یونجه Alfalfa mosaic virus
44.بوته میری کنجد
45.گل سبز (فیلودی) کنجد
46.بلاست برنج Rice blast
47.بیماری پوسیدگی غلاف برنج Sheath blight
48.بیماری فوزاریومی برنج(بوته گنایی برنج) Rice bakanae
49.ویروس کوتولگی برنج Rice dwarf virus
50.بیماری گال سیاه برنج Rice black gall
51.بیماری پوسیدگی ذغالی سویا Soybean Charcoal Rot
52.سفیدک کرکی (داخلی ) سویا Soybean downy mildew
53.سوختگی باکتریایی سویا soybean bacterial blight
54.لکه قهوه ای سویا soybean brown spot
55.پوسیدگی اسکلروتی سویا Soybean sclerotium blight
56.لکه موجی سویا Soybean target spot
57.زنگ گلرنگ Safflower rust
58.سفیدک سطحی گلرنگ Safflower powdery mildew
59.لکه قهوه ای گلرنگ Safflower brown spot
60.مرگ گیاهچه گلرنگ
61.سیاهک نیشکر Sugarcane smut
62.ویروس موزائیک نیشکر sugarcane mosaic virus
63.سفیدک کرکی توتون وتنباکو Tobacco blue mold (Downy Mildew
64.سفیدک حقیقی(پودری) توتون و تنباکو Tobacco powdery mildew
65.ساق سیاه توتون و تنباکو Black shank
66.نماتد گالی توتون و تنباکو(نماتد ریشه گرهی) Root Knot nematode
67.گل جالیز Broom rape
68.پوسيدگي باكتريائي ساقه maize bacterial stalk rot
69.سياهك معمولي ذرت Common corn smut
70.سياهك پاكوتاه dwarf bunt (سياهك بدبو stinking smut)
71.سياهكهاي پنهان موضعي(هندی) Karnal bunt
72.سياهك برگی غلات Flag smut
73.بيماري لكه چشمي غلات Graminicola eye spot
74.پژمردگي اسكلر شيومي يا بادزدگي جنوبي
75.بيماري آنتراكنوز غلات Graminicola anthracnose
76.سفيدك كركي غلات Cereal downy mildew
77.بوته گنایی غلات Cereal crazy top
78.بیماری سفيدك پودري غلات Cereal powdery mildew
79.بيماري كچلي (اسکالد) جو Barley scald
80.لكه برگي سركوسپورايي غلات Cercospora leaf spot
81.بيماري ارگوت(ناخنک) غلات Graminicola Ergot
82.سياهك خوشه ذرت
83.پوسيدگي زغالي ذرت Maize Charcoal rot
84.لکه برگی ذرت Maize leaf spot
85.پوسيدگي باكتريائي ريشه چغندر قند Beet bacterial root rot
86.سفيدك سطحي چغندر Beet powdery mildew
87.سفيدك داخلي چغندر قند Beet downy mildew
88.لكه گرد برگ چغندر Beet Cercospora leaf spot
89.پوسيدگي ريشه چغندر Beet root rot
90.پيچيدگي و تورم رگبرگها Beet Curly Top
91.موزائيك چغندر Beet mosaic virus
92.رایزومونیای چغندر قندBeet necrotic yellow vein virus
93.پوسيدگي مغزي ريشه چغندر

 
 

نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۰۴

یك گروه تحقیقاتی به سرپرستی «كامرون كوری» باكتری شناس دانشگاه ویسكانسین اعلام كرده كه مورچه ای موسوم به «آتین» (Attine) كه قارچ پرورش می د هد با استفاده از آنتی بیوتیك برای حداقل ۵۰ میلیون سال محصول خود را آفت زدایی می كند.

ممكن است آفت كش ها ابتكاری نسبتاً جدید برای كشاورزان باشند. اما یك گروه تحقیقاتی به سرپرستی «كامرون كوری» باكتری شناس دانشگاه ویسكانسین اعلام كرده كه مورچه ای موسوم به «آتین» (Attine) كه قارچ پرورش می د هد با استفاده از آنتی بیوتیك برای حداقل ۵۰ میلیون سال محصول خود را آفت زدایی می كند. نگاهی دقیق به نقاط غیرعادی و سفیدی كه بر روی بدن این مورچه قرار دارند این یافته را موجب شد. این گروه گزارش داد كه «دخمه های» كوچكی كه در فاصله بین دهان و پاهای جلویی این مورچه پنهان هستند محتوی باكتری هایی هستند كه آنتی بیوتیك تولید می كنند. این تیم با استفاده از یك میكروسكوپ پیشرفته به نام میكروگراف الكترونی مورچه را بررسی كرده و دریافتند كه این دخمه ها دارای منافذ كوچكی هستند كه به سطح بیرونی بدن مورچه راه دارند. این منافذ به مورچه این توانایی را می دهند تا آنتی بیوتیك را بر روی محصول بریزد. آنتی بیوتیك ها انگل هایی كه به باغچه مورچه حمله می كنند را از بین می برند و در عوض باكتری ها یك سواری مجانی و مواد مغزی را از طریق غده های خاصی از مورچه دریافت می كنند.

ساختار ویژه و پیچیده دخمه ها فقط در میان مورچه هایی كه قارچ پرورش می دهند یافت می شود و حتی در گونه هایی كه خیلی نزدیك به آنها هستند دیده نمی شود. از آنجایی كه این مورچه برای میلیون ها سال از آنتی بیوتیك به عنوان ابزار باغبانی استفاده می كند، تعجب آورترین سئوال این است كه چگونه آنتی بیوتیك ها موثر باقی مانده اند بدون آنكه تكامل سیستم مقاومتی انگل ها در مقابل آنها مصونیت ایجاد كند. مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك تاثیر بسیاری از آنتی بیوتیك هایی را كه افراد از آنها استفاده می كنند كاهش داده است كه نتیجه آن عفونت های سخت در بیمارستان ها است. اگر این مورچه ها راه حلی برای از میان بردن مقاومت و مصونیت در مقابل آنتی بیوتیك را در خود تكامل داده باشند، ممكن است ساختار بدن آنها به انسان نیز یاری برساند. نتایج این یافته در مجله «ساینس» گزارش شد


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: دوشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۰۴
قديمي ترين بيماري هاي باکتريائي است که عامل آن باکتري  Erwinia Amylovoraمي باشد و ميتواند بيش از 75 نوع درخت و بوته از خانواده Rosacea را مورد حمله قرار دهد

 


بيماري در درختان سيب و گلابي بيشتر مخرب است .
باکتري عامل بيماري در شانکر هاي نسبتاً فرو رفته زمستان گذراني کرده و در بهار، زماني که دماي محيط مساعد باشد و باران هاي مکرري روي دهد باکتري شروع به فعاليت کرده و به سرعت زياد شده و با کمک حشرات ، باران و باد پراکنده مي شود .اين بيماري بيش از 200 سال است که در آمريکاي شمالي شناخته شده ولي کنترل آن بعلت ناشناخته بودن عامل بيماري مشکل بوده است . متاسفانه در حال حاضر هم که عامل بيماري مشخص است به دلايل مشروحه زير کنترل بيماري مشکل تر شده است.1- سابقاً در هر هکتار 250 تا 500 درخت کاشته ميشد در حاليکه امروزه جهت افزايش محصول 1250 تا 2500 درخت در هکتار کاشته ميشود و براي انجام اين امر لزوماً درختاني از واريته هائي که قد و قواره مناسب دارند انتخاب مي شود که اکثراً در مقابل بيماري حساس هستند .2- تقاضاي بازار خريد و داشتن محصولاتي بظاهر مطلوب باغداران را تشويق ميکند که به کاشت واريته هاي جديدي اقدام کنند که متاسفانه اکثراً در مقابل بيماري آتشک حساس هستند .


 
3- داشتن درختان زياد و محصول بيشتر در واحد سطح احتمالاً موجب نقصان مکانيزم هاي  فيزيولوژيکي  طبيعي در دفاع  از    بيماري   ها مي گردد .


   


       شرايط شيوع بيماري:نظر به اينکه بيماري آتشک در درختاني که رشد زياد دارند شديدتر است لذا بايد در کود دهي (مخصوصاً کودهاي ازوته ) توجه بيشتري مبذول گردد . کوددهي نبايد تابع برنامه ساليانه باشد بلکه بايد ديد درخت کي و چه مقدار کود احتياج دارد . درختان سيب نبايد بيش از 25 تا 30 سانتيمتر و درختان گلابي بيش از 15 تا 20سانتيمتر رشد سر شاخه داشته باشند .


تجربه نشان داده است که در خاک هاي سنگين و کمتر آبکش ، درختان حساسيت بيشتري براي بيماري دارند و دليل اين امر ميزان زياد ازت و همچنين آب ذخيره شده در خاک مي باشد که موجب رشد زياد درخت ميگردد . ميزان ازت در برگ هاي درختان سيب و گلابي حداکثر 2 تا 2.4 درصد توصيه شده است .حساسيت به بيماري آتشک در خاک هاي اسيدي که قاعدتاً کلسيم و منيزيوم کمتري دارند بيشتر است . نگهداري سطح زيرين خاک با پ هاش حدود 6 و سطح فوقاني خاک با پ هاش 6.5 تا 7 توصيه شده است . نقصان پتاسيم خاک هم موجب حساسيت است و ميزان آن 1.35 تا 1.80 درصد توصيه مي شود .شرايط ديگر شيوع بيماري داشتن رطوبت نسبتاً زياد و باران هاي مکرر ، دماي 21 تا 27 درجه سانتيگراد ، طولاني بودن دوره گل در شرايط سرد و رطوبي فصل بهار ونيز حضور باکتري در شانکر ها مي باشد .    علائم بيماري:در اوايل بهار ، حدود دو هفته قبل از باز شدن گل ها ، گلبرگ ها آب سوخته ، قهوه اي رنگ و سپس سياه مي شوند و روي درخت باقي مي مانند . شاخه هاي کوچک پژمرده و سياه رنگ شده و بعضاً با 180 درجه خميدگي عصائي شکل مي شوند . روي بعضي از شاخه هاي قديمي که از طريق گل ها و شاخه هاي کوچک آلوده مي شوند شانکر هاي چروکيده و بعضاً فرو رفته تشکيل مي شود که ممکن است شکاف برداشته و چوب زيرين نمايان گردد . مايع کرم رنگي که حامل ميليون ها باکتري مي باشد از شانکرها خارج مي شود و در شرايط رطوبي بطرف پائين روي تنه و شاخه ها سرازير مي شود . حشرات با اين ترشحات آلوده شده و هر کدام با بيش از يکصد هزار باکتري موجب آلودگي گل ها مي شود .علائم بيماري روي ميوه بستگي به زمان آلودگي دارد. اگر آلودگي زودتر اتفاق بيافتد ، ميوه کوچک مانده و تغيير رنگ ميدهد و به حالت چروکيده روي درخت باقي مي ماند .


 در صورتيکه ديرتر آلوده شود به اندازه ميوه نارس چروکيده نشده و تغيير رنگ نمي دهد .ميوه هاي آلوده که با تگرگ يا حشرات آسيب ديده اند به رنگ هاي قرمز ، قهوه اي يا سياه در مي آيند . از ميوه هاي آلوده ممکن است قطرات مايع زرد رنگ باکتري خارج شود .


 


     چرخه بيماري:زماني که شرايط محيط مساعد شد باکتري در شانکر که از سال گذشته در آن زمستان گذراني کرده است بسرعت با تقسيم سلولي تکثير يافته و مايع کرم رنگ، شيرين و چسبنده اي به نام Bacterial Ooze توليد مي کند . حشرات باکتري را به گل ها ، برگ ها وشاخه هاي تازه منتقل مي کنند . در بهار و در دماي مساعد بين 18 تا 30 درجه سانتيگراد مدت زمان بين آلودگي و ظهور بيماري حدود 5 روز است . در شاخه هاي جديد آلودگي بسرعت در حدود روزانه 15 سانتيمتر پيشرفت مي کند . باکتري از طريق شاخه هاي جديد بشاخه هاي قطورتر و تنه اصلي ميرسد و در آنجا با تشکيل شانکر ها زمستان گذراني مي کند تا سال بعد چرخه بيماري را آغاز کند .حشرات از قبيل زنبور ، مورچه ، حشرات پردار ، شته و سوسک به اين ترشحات جلب شده و باکتري را به گل هاي باز شده منتقل مي کند . اين عمل با کمک باد و باران تشديد مي شود . باکتري در گل هاتکثير يافته و بسرعت بطرف ساقه حرکت مي کند و در زمان کوتاهي تمامي گل ها ، برگ ها و ميوه ها در محل آلودگي ميميرند . شاخه هاي جوان نيز از طريق منافذ برگ ها و زخم ها ، آلوده و سياه رنگ شده و مي ميرند . قابل توجه است که تنها يک شانکر فعال ميتواند ميليون ها باکتري توليد کرده و تمامي باغ را آلوده نمايند . 


کنترل بيماري :1 ــ هرسنظر به اينکه باکتري در شانکر ها زمستان گذراني مي کند لذا حذف آنها از شدت بيماري در سال بعد جلوگيري مي کند . بهتر است هرس در زمستان انجام شود چون زمانيکه برگ ها روي درخت باشند بعضي از شانکر ها قابل رويت نخواهند بود . در بهار يا اوايل تابستان هرس نبايد انجام شود زيرا ممکن است موجب سرايت بيماري به قسمت هاي سالم درخت گردد . شاخه هاي آلوده 15 سانتيمتر پائين تر از ناحيه سياه شده حذف شود . هرس شاخه هاي کوچک ممکن است اواخر تابستان انجام شود ولي حذف شاخه هاي قطور بايد در اواخر زمستان انجام شود زيرا حذف آنها در آن زمان ممکن است موجب رويش جديد باشد .هرس بايد در هواي خشک انجام شود و هرس در فصل رويش حداقل 30 سانتيمتر پائين تر از قسمت آلوده که تغيير رنگ يافته است بعمل آيد و در صورتيکه فقط چند درخت آلوده وجود داشته باشدممکن است باحذف قسمت هاي آلوده بطور دقيق ، از اشاعه بيماري به ساير درختان جلوگيري شود . براي جلوگيري از بيماري و شيوع آن لازم است درختان همه روزه مورد بازرسي قرار گيرد و قسمت هاي آلوده حذف شود.


 2ــ مبارزه شيميائي1ــ سمپاشي با ترکيب بوردو ( 100ــ 0.75 ــ 0.25 ) شامل 1% روغن قبل از باز شدن شکوفه ها توصيه مي شود .
نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۳

 

 

 

 

 

 


نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۳/۰۸

نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۳/۰۸

نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
 
نویسنده : خانم محمدی
تاریخ: شنبه ۱۳۸۹/۰۳/۰۸


 
فراخوان دعوت به همکاری در نشریه

مشاهده فراخوان
نویسندگان گرامی، جهت ورود به بخش کاربری،روی لینک زیر کلیک کنید.

.:: ورود به بخش کاربری ::.